Drone Sinematografinizi Geliştirmek için İpuçları - 2

Tekrarlama Çekimler

Işık şu an mükemmel olmayabilir, fakat her durumda bir sahne al!

Engeller ve birkaç hazırlık çekimi ile, kadrajını baskı altında olmadan ayarlayabilirsin. Bu durum sana iyi bir prova olacaktır.

Zeminden görmediğin bir şeyi böylece görüp belirleyebilirsin ya da daha iyi bir açı için çalışabilirsin. Alternatifler sunmak sizi her zaman daha yapacaktır.

Eğer sebebi her ne ise mükemmel sahneyi alamadığında en azından yedeğinde bir şeylerin artık var.

Bazen bir şey, hiçbir şeyden daha iyidir.Ömer Gülas

Ömer Gülas

Hazır Ol

Drone ile çalışma avantajı diğer kameralarla çalışmaya benzemiyor.

Drone ile çoğunlukla etrafında dolaşabileceği bir alanla sınırlı dış çekim çalışması yapılıyor ve her zaman bu dış unsurların merhametine bağımlısındır.

Işık, bulutlar, rüzgar ve yağışlar , dış mekanda kontrolümüz dışındaki unsurlardır.

Kontrol edebileceğimiz tek şey kendimiz; farklı durumlara hazır olmak, sabırlı olmak drone yönetmenlerinin disiplinlerindeki can damarıdır.

İhtiyacın olan her şeyi hazırla; pillerinin şarj et, kamera ayarlarını yap, kamera kartlarını hazırla, kadraj konunu belirle.

İşte o an gelene kadar her şeyinle çekime hazırsındır. Oyuncun hazır ve bekliyor, ve başlamak için “hazır” işareti verilir; yani “En kısa sürede şu bulutlar temiz ve ışık hazırsa, kayıt için hazır ol!”Ömer Gülas

Ömer Gülas

Sakin ve Basit

Ne yaparsan yap, yumuşak (sakin) yap!

Sahnenin kendi içinde gelişmesine izin vermelisin ve bu demek oluyor ki mümkün olduğu kadar yumuşak ve tutarlı bir şekilde hareketini yapmaya devam et.

En iyi drone görüntüleri en az karışık olanlardır. Bu inanılmaz cihazlar objektifi sizi sıradışı yerlere götürür ve ilginç açılardan sahneleri çeker. Sıklıkla piyasada görünen deneyimsiz drone pilotları ve operatörleri kendilerini bir şekilde ispatlamaya, çekim alanında varlıklarını göstermeye ihtiyaç duyduklarında tek bir sahne için gereğinden fazla çok çekim yapmalarıdır.

Her video çekiminde olduğu gibi, sahne hikayeye (senaryoya) hizmet etmelidir. Bazen bu sadece basit ve temiz bir uçuş demektir.

Yalnız bir pilot olarak çalışırken bu özellikle zorlayıcı olabilir. Bu yüzden mümkünse her zaman önerdiğim şey, kamerayı kontrol eden bir gimbal operatörünün olmasıdır.

Bana göre, bir pilot için hem uçmak hem de sahneyi yakalamak çok fazla iştir. Bir gimbal operatörü ile işbirliği kesinlikle görüntü kalitesini geliştirecektir.


26 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör