Drone Sinematografinizi Geliştirmek için İpuçları - 1

Güncelleme tarihi: 26 Eki 2021


Bu başlık altın da yeni başlayan ve tecrübe sahibi arkadaşlarımıza fikir olması için yazılar paylaşacağım. umarım işinize yarar. ileriki zamanlarda daha teknik yazılarım olacak. Bir kaç sene evvel , kendi tecrübelerimden , sektördeki arkadaşlardan gözlemlediğim, işlerden sonra böyle bir yazı ortaya çıktı. Bir köşede tutuyordum , buraya kısmetmiş. İyi okumalar..


 

Birinci kısım


Bölgeyi analiz edin! Çekimleri gerçekleştireceğiniz bölgeye geldiğinizde test çekimi için kendinize zaman ayırın. Bu size uçacağınız bölge hakkında bilgi verecek , istenmeyen sahneleri belirleme ve müşterinin gözü önünde çekimleri mahvedecek sıra dışı yada manyetik bir engel alanında olup olmadığınızı görme şansı verir. Drone ile yeni bilmediğiniz bölgede uçmak stresli olabilir. Biraz zamandan çalarak çevrenizde olan bitenleri ve çözmeniz gerekecek her hangi engel yada tehlike olup olmadığını müşterinin kulağının dibinde çığlıklar atmadan anlamanıza şans verir.
Bir Kadraj Konunuz Olsun! Sen ve operatörünün video çekimi için bir kadraj konusu belirlemiş, bu konu üzerinde anlaşmış olması gerekir. En iyi kadrajı nasıl alacağın ve sahneleri gördüğün gibi sergilemen buna bağlıdır. Sahnenin ne söylediğini bilmelisiniz. Bir binaya mı, ağaca mı, sokağa mı yoksa bir insana mı odaklanıyorsun? Neyi çekmek için oradasın? (genelde sete gidildiğinde söylenir bu :) ) Bazen bir manzaranın içinde havadan panoramik görüntü almaya çalışıyor olabilirsin; ve herhangi bir belirli nokta ya da hedefin yoktur , ya da bu manzara içindeki çekim hedefin, çekim sırasında kendiliğinden gelişir. Yalnızca çekmiş olmak için değil ancak neyi çekmek istediğinin ve amacının farkında olduğun sürece sorun yok. Çekim için kadraj konusunu seçerken, başlama kadrajını ve bitiş kadrajını da hesaba katmanız gerekir. Çektiğiniz hikayeye her zaman bir açılış ve kapanış havası katın. Sonuç Kurguda makas yönetmenin elinde.Devam edecek...45 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör